Výročí 2020

Výročí osobností ze Sedlčanska v roce 2020

JOSEF ENTNER (* 11. června 1921 – † 2. února 2010) – vystudoval gymnázium v Plzni a farmacii na UK v Praze. Od roku 1952 vedl lékárnu v Sedlčanech, sbíral farmaceutické muzeálie a zpracoval historii všech lékáren na okrese Příbram. Byl zakládajícím členem místního astronomického kroužku a později se podílel na výstavbě sedlčanské hvězdárny. Během svého dlouholetého putování po Sedlčansku pořídil mnoho dokumentárních snímků. Starší občané Sedlčan si jistě připomenou přátelství pana lékárníka s děkanem Štěpánem Lužou. Pevným poutem tohoto vztahu byl hluboký zájem o skalničky. Jejich společné dílo – skalka na zahradě nadačního domu Pejšov toho byla dokladem. Josef Entner prožil poctivý aktivní život a trvale se svou prací zapsal do vědomí občanů našeho města.

MARIE KOVÁŘOVÁ (* 12. března 1930 – † 14. května 1983)

Působila na základní škole v Sedlčanech. Do dětských srdcí se zapsala především jako učitelka zpěvu, mnohým z nich ukázala cestu k hudbě. Vedla školní pěvecké sbory a ženský sbor při KDJS, byla členkou výboru Klubu přátel umění při kulturním domě. Jako členka výboru Klubu přátel umění při Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech se podílela na tvorbě programu večerů poezie, koncertů i programu hudebního festivalu Sukových Sedlčan. Při kulturním domě založila a dlouhodobě vedla ženský komorní sbor, s nímž získala řadu ocenění. Paní učitelka Kovářová významně přispěla k bohatému kulturnímu životu v našem městě.

BENEŠ METHOD KULDA (* 16. března 1820 6. května 1903)

Moravský buditel, vlastenecký kněz, spisovatel a sběratel lidových písní a pohádek. V letech 1859-1870 byl farářem na Chlumu u Sedlčan a roku 1864 byl zvolen poslancem Českého zemského sněmu za sedlčanský a votický okres. Zakládající člen spolku Okresní muzeum Sedlčany a čestný člen Budče Povltavské. Kulda vydal desítky knih a napsal stovky článků do různých časopisů, vydal také několik sbírek lidových pohádek, říkadel a písní.

ANTONÍN KRATOCHVÍL (* 16. dubna 1890 30. dubna 1967)

Pedagog (ředitel měšťanské školy), redaktor, vlastivědný pracovník, kronikář, správce městského muzea. Stal se jedním ze zakladatelů časopisu Ohníčky mládí, určeného pro školní mládež sedlčanského politického okresu. Spolupracoval též s redakcí Rolnických listů, v nichž na pokračování uveřejňoval "Dějiny města Sedlčan". Byl členem výboru sedlčanského Sokola a stal se předsedou Krajinského spolku učitelstva měšťanských škol v Sedlčanech.

ANNA MRSKOŠOVÁ (* 5. června 1893 – † 29. dubna 1960)

Narodila se v Sedlčanech v rolnicko – živnostnické rodině. Po absolvování hospodyňské a obchodní školy pracovala jako účetní v Sedlčanech, ovládala několik jazyků. V době existence samostatného Československa byla aktivní činnou političkou agrární strany, za kterou byla od roku 1934 poslankyní NS. Věnovala se také ženské otázce – působila v řadě mezinárodních organizací, které se zaměřovaly na práva žen. V roce 1945 vstoupila do KSČ a v letech 1948 – 1953 byla poslankyní Národního shromáždění.

KAREL MAREŠ TOMAN (* 3. listopadu 1898 † 18. června 1960)

Brigádní generál, vojenský pilot, 1. velitel 311. československé bombardovací perutě RAF.

Narodil se v Táboře. Za 1. světové války bojoval v legiích v Itálii. Na začátku 2. světové války s pomocí odbojové skupiny Tři králové tajně odjel ze země a vstoupil do čs. zahraniční armády. V létě 1940 přišel do Anglie a stal se velitelem nově vzniklé 311. čs. bombardovací perutě RAF. V srpnu 1942 byl převelen do SSSR. Do vlasti se vrátil v únoru 1946. Obdržel mnoho vyznamenání, mj. Československou medaili Vítězství, Československý válečný kříž 1914–1918 nebo Záslužný letecký kříž. V souvislosti s vykonstruovaným procesem s generálem Heliodorem Píkou byl zadržen ve vyšetřovací vazbě, roku 1949 odešel do výslužby. O další rok později byl rozkazem ministra Čepičky degradován z generála na vojína a byl i s rodinou vystěhován z Prahy. Závěr života strávil v Kosově Hoře, kde je po něm pojmenován park a kde mu byla odhalena pamětní deska. V roce 1990 byl prezidentem Václavem Havlem rehabilitován a byla mu in memoriam vrácena hodnost brigádního generála.

MILUŠE PÁVOVÁ (* 13. srpna 1935)

Svůj život prožila v Sedlčanech, kde působila jako učitelka matematiky a fyziky na základní škole. Od roku 1970 až do roku 2017 byla kronikářkou města Sedlčany.

FRANTIŠEK ROBIN VESELÝ (* 30. září 1930 † 18. srpna 2000)

Skaut, publicista, cestovatel, amatérský fotograf. V letech 1970-73 byl předsedou okresní sekce Svazu turistiky a spolupodílel se na přípravách a realizaci "Třídenního putování Sedlčanskem". Skautingu zároveň František Veselý vděčí za přezdívku Robin. V květnu 2002 odhalili jeho přátelé sedlčanští turisté památník, který nese jeho jméno v přírodní rezervaci Drbákov – Albertovy skály.

FRANTIŠEK ČEJKA (* 26. května 1914 – † 20. září 1980)

Středoškolský učitel anglického a německého jazyka, výborný pedagog a zkušený osvětový pracovník. V Sedlčanech působil od r. 1951 jako ředitel gymnázia. Zasloužil se o přístavbu školních budov a tělocvičny.

KAREL LADISLAV KUKLA (* 29. ledna 1863 – † 29. října 1930)

Sedlčanský novinář, spisovatel a dramatik, který dobře znal historické podzemí staré Prahy i život pražské spodiny. Příběhy vyděděnců, tuláků a dalších svérázných postav zachytil ve svých knihách „Podzemní Praha“ a „Bahno Prahy“, podle druhé z nich byl natočen němý film. Kukla byl také autorem několika divadelních her pro Národní a Stavovské divadlo.

JINDŘICH STEHLÍK (* 6. prosince 1905 – † 9. srpna 1991)

Akademický malíř, přezdívaný „malíř Českého Meránu“. Pocházel z Milevska, studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Otakara Nejedlého. V jeho tvorbě převažovala krajinomalba, ale zachycoval i záběry denního života a pracovní náměty. Vytvořil zejména cyklus obrazů z Krkonoš a jižních Čech. Byl členem Svazu výtvarných umělců Marold v Praze, jehož byl několik let předsedou.