leden-březen:      
Út, Čt, Pá: 9-12      
St: 9-12 a 13-16      
duben-květen:      
Út-Pá: 9-12 a 13-16      
So: 9-12      
Ne: 13-16      
červen:      
Út-Ne: 9-16 (St do 17)      
červenec-srpen:      
Po-Ne: 9-16 (St do 17)      
září:      
Út-Ne: 9-16 (St do 17)      
říjen-prosinec:      
Út-Pá: 9-12 a 13-16      
Ne: 13-16      

 

Publikace

 

 

 

skenování0010 Žáci a učitelé ZUŠ Sedlčany: To jsou Sedlčany. Průvodce po Sedlčanech pro dětičky a jejich pejsky. 2016 (95,-)

Žáci a učitelé ZUŠ Sedlčany vytvořili publikaci, která se inspiruje dílem Miroslava Šaška. Knížka už svým názvem odkazuje na početnou sérii cestopisů "This is…", již Miroslav Šašek napsal a ilustroval. Je příhodné, že tento autor prožil v Sedlčanech své dětství, a tak se postava malého Mirečka stává naším průvodcem po městě. Knížka pomocí kreativních koláží přibližuje čtenářům každodenní život Sedlčan a zároveň připomíná sedlčanského rodáka, který se stal známým světoběžníkem.Tenkrát v sedlčanech – kopie Jaroslav Nádvorník: Tenkrát v Sedlčanech. 2016 (550,-)

Kniha sedlčanského rodáka prostřednictvím kouzla starých pohlednic přibližuje život v maloměstských Sedlčanech v obdobích rakousko-uherské monarchie, za první republiky s přesahem do let válečných i do doby po roce 1948.

Je určena širší veřejnosti a neklade si za cíl být přesným faktografickým pramenem – vzpomínky na tutéž událost mohou být nahlíženy z různých úhlů. Ale chce se stát jednou z publikací, ze které si můžeme udělat obrázek o životě našich předků a která potěší chvilkami napětí i humoru…skenování0003 – kopie Václav Smrčka, Vlasta Mádlová: Válečný chirurg František Burian a zrození české plastické chirurgie. 2015 (400,-)

Publikace Válečný chirurg seznamuje čtenáře s profesními začátky Františka Buriana, zakladatele poúrazové plastické chirurgie. Kniha shrnuje období od roku 1912 do poloviny 20. let.
František Burian prožil balkánské války v letech 1912 a 1913 jako dobrovolník v srbském Bělehradu a v bulharské Sofii, kde léčil zraněné vojáky z válečných poranění. Burian velmi pečlivě doplňoval chorobopisy, překresloval rentgenové snímky, aby mohl jednotlivá poranění dokumentovat, a tak v Bulharsku začal rozvíjet nový obor – rekonstrukční plastickou chirurgii –, obor, který jej oslovil na pražské chirurgické klinice. Po vstupu do první světové války působil Burian v uherském Temešváru, kde vedl chirurgické oddělení ve vojenské nemocnici.
V kontaktu se svou rodinou je po celou dobu prostřednictvím dopisů, proto významnou část textu tvoří korespondence, kterou si Burian vyměňoval se svou manželkou během obou válek. Z dopisů se mimo osobních sdělení dozvídáme o konkrétních zraněních vojáků a léčebných postupech, také ale o morálních dilematech lékaře uprostřed války a vzniku nového lékařského oboru.skenování0002 – kopie Otomar Dvořák, Josef Dolejší a kolektiv: Tajemné životy Jakuba Krčína. 2015 (240,-)

Publikace Tajemné životy Jakuba Krčína se zaměřila především na méně známé úseky života geniálního rybníkáře, kterého pojí se Sedlčanskem závěrečný úsek jeho bohatého a dramatického života. Dozvíme se, kde jsou rybníky s názvem Krčín, ve kterých domech
žil v jižních Čechách i proč vznikly názvy Krčínka, Krčínův dub či Krčínův vrch. V knize nechybí množství emotivních snímků nejen ze Sedlčanska, ale i dosud nepublikované záběry ze zaniklých nebo málo známých staveb Jakuba Krčína i jejich interiérů od M. Dlouhého,
M. Holečkové a P. Mejstříkové.Stopou dějin Sedlčanky Urban Jiří, Navrátil Martin: Stopou dějin Sedlčanky. 2014 (150,-)

Knihu, která se věnuje historii místní železniční dráhy Olbramovice – Sedlčany, vydalo občanské sdružení Posázavský Pacifik, jehož členy jsou i oba autoři.Kameny a skály Sedlčanska Pechačová Blanka: Kameny a skály Sedlčanska. 2014 (140,-)

Populárně naučná kniha Kameny a krásy Sedlčanska seznámí čtenáře s neživou přírodou v regionu, který je označován jako „kraj kamenů“. Cílem knížky je přiblížit odborné i laické veřejnosti pravou podstatu geologických a geomorfologických procesů a jevů, které stojí za vznikem současných tvarů reliéfu. Publikace je přehledně rozdělena na obecnou a regionální část.Habart - Sedlčansko Procházka Lubomír, Kuthan Jan: Čeněk Habart – Sedlčansko (Fotografie z let 1893-1902). 2013 (250,-)

Publikace fotografií Čeňka Habarta, která představuje fotografickou tvorbu tohoto významného regionálního historika, kronikáře a fotografa na přelomu 19. a 20. století tak, jak ji vnímali naši předkové. K dispozici je pouze vydání v anglickém a francouzském jazyce.Příbramsko Košťál Vratislav, Košťálová Renata: Historická sídla středočeského kraje – Příbramsko. 2013 (250,-)

Kniha přináší ucelený obrázek o místech, která jsou dokladem minulých úspěchů generací našich předků. Publikace přináší vyčerpávající informace a zajímavosti o hradech, zámcích i tvrzích příbramského regionu, které jsou doplněny černobílými fotografiemi.dolezal_stripky Doležal Jakub: Střípky z mozaiky protektorátní společnosti. 2010 (290,-)

Německá okupace a její konec v politickém okrese Sedlčany (1939 – 1945). Zajímavě zpracovaná publikace popisuje konkrétní případy jedinců, žijících v politickém okresu Sedlčany v období Protektorátu Čechy a Morava. Jedná se o zástupce správních a samosprávních orgánů (Okresní hejtman, Starosta…), profesních, pracovních a zájmových skupin (Majitel velkostatku, Rolník, Dělník, Obchodník, Četník, Komunista, Hasič…), etnických skupin (Židovská žena, Německý státní příslušník…), představitele historických událostí (Americký voják, Rudoarmějec) a jiné specifické jednotlivce (Velitel sedlčanského praporu Obrany národa, Partyzán, Kolaborant, Totálně nasazený…). Příznačnost každého konkrétního případu souvisí i se zásadní rolí náhody a „maličkosti“ v dějinách.POVLTAVSKE_POHADKY Smrčka Václav: Povltavské pohádky. 2011 (280,-)

Pohádky, pověsti a lidová vyprávění, která autor postupně shromažďoval a psal třicet let.kniha_kostely_m Sommer Petr, Stecker Martin: Kostely na Sedlčansku. 2011 (290,-)

Text historika PhDr. Petra Sommera, CSc. popisuje vznik a stavební vývoj 28 církevních památek (kostelů a velkých kaplí) a působení jednotlivých slohů na současný vzhled těchto staveb na Sedlčansku. Doprovází jej barevné snímky těchto sakrálních památek fotografa Mgr. Martina Steckera, které neopominou zdůraznit mnohdy velmi krásné a citlivé detaily, jež nám tyto památky nabídnou ve svých jedinečných interiérech. K dispozici je i plnohodnotné vydání v anglickém jazyce.pav_sedlcansko Páv Jiří, Procházka Lubomír: Sedlčansko. 2010 (249,-)

Pod společným označením Zmizelé Čechy a Zmizelá Morava a Slezsko vychází edice, která má připomenout zaniklou tvář měst i celých regionů se zřetelem na jejich historický či umělecký význam.sedlcany_angl Stecker Martin: Sedlčansko ve fotografiích Martina Steckera. 2009 (249,-)

Fotografická publikace připomíná nejzajímavější oblasti sedlčanského regionu – sakrální a světské památky, lidovou architekturu, rybníky a lomy, památné stromy či chráněná území. Jednotlivé kapitoly doprovází text Jana Kuthana. K dispozici je pouze vydání s anglickým textem.soucasna_vystavba Současná výstavba na vesnici a tradiční lidová architektura. 2007 (35,-)

100let_radnice 100 let sedlčanské radnice 1903-2003. (30,-)

(Přehled starostů města, historie radnice, popis budovy, slavnostní otevření, vzácní hosté T. G. Masaryk, E. Beneš, J. Suk, V. Havel, V. Klaus a další.)cyklo Cykloprůvodce – střední Čechy na kole i pěšky. (105,-)

(Trasy pro horská i silniční kola, výlety podle náročnosti, od lehkých po náročnější.)bazal-certovo_bremeno Bazal Karel: Paměti Čertova břemene. 2006 (165,-)

(Pověsti ze Sedlčanska, Sedlecka a Voticka.)bazaliii Bazal Karel: Paměti dávných křížů. 2007 (155,-)

(Pověsti Sedlčanska, které se váží ke kostelům a k drobným sakrálním objektům.)bazaliv Bazal Karel: Paměti našich dědů. 2008 (155,-)

(Záhadné a tajemné příběhy ze Sedlčanska.)cin_letectva Hartman Jan: Činnost spojeneckého letectva nad Sedlčanskem v posledních týdnech druhé světové války. 1996 (20,-)

(Popis události z dubna 1945, kdy byl nad Sedlčanskem sestřelen americký bombardér.)stopy_krcina2 Kuthan Jan, Stecker Martin: Sedlčanskem po stopách Jakuba Krčína. 2005 (150,-)

(2. vydání úspěšné publikace, kterou v roce 2004 uvedlo na svět Městské muzeum Sedlčany a nyní nakladatelství Rodiče, zachycuje závěr života slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan.)

Osobní stránky autora: www.kuthan.czpavelka_lide_bez_domova Pavelka Jan: Sedlčany byly vystěhovány. 1993 (10,-)

(Vzpomínky pamětníka na vysídlení Sedlčan v letech 1943-45.)lid_architektura Procházka Lubomír, Stecker Martin: Lidová architektura na Sedlčansku. 2006 (50,-)

(Roubené špýchárky a půvabné staré chaloupky sice postupně mizí z českého venkova, ovšem najdou se místa, kde se zastavil čas…)katalog_prav_sbirky Sklenář Karel: Městské muzeum v Sedlčanech – katalog pravěké sbírky. 1984 (10,-)

valis Vališ Zdeněk: Památce Františka Bučila, děkana v Sedlčanech. 2005 (25,-)

(Osud smolotelského rodáka, jenž se při svém působení v Sedlčanech stal obětí komunistického režimu.)suk_laska Vlček Zdeněk: Láska se oplácí láskou – Josef Suk (1874-1935). 1985 (5,-)

(Poslední výtisky velice zajímavé publikace plné vzpomínek osobností české kultury na skladatele Josefa Suka. Obsahuje mnoho fotografií i kreseb.)psane_skaly_vrlova Vrlová Markéta: Psané skály. 1998 (20,-)

Příběh z válečného vystěhovaného Neveklovska.


TOPlist        2013  ©  Městské muzeum Sedlčany     Přihlásit se