Slavnostní odhalení pamětní desky generálmajora in mem. Josefa Balabána

(Komenského náměstí, úterý 4. června od 14 hodin)

Josef Balabán žil před první světovou válkou s rodiči v Sestrouni a později v Sedlčanech, kde v letech 1905–1908 navštěvoval měšťanskou školu. V době okupace se stal jednou z vedoucích osobností odbojové organizace Obrana národa, byl velitelem skupiny „Tři králové“ a hlavním organizátorem jejích akcí.

Událostí prováděl ředitel muzea Mgr. David Hroch, u řečnického pultu se vystřídali starosta města Sedlčany Ing. Miroslav Hölzel, ředitel Hornického muzea Příbram PaeDr. Josef Velfl, vedoucí armádní delegace plk. gšt. Ing. Roman Tkačík, členka Společnosti Václava Morávka Ivana Šourková a závěrem také jeden z autorů pamětní desky MgA. Rastislav Jacko. Druhý z autorů, prof. Jan Hendrych, nemohl dorazit. Následného pietního aktu se zúčastnili také radní Středočeského kraje JUDr. Robert Bezděk, CSc., předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Ing. Zdeněk Štefek a další.