Triangulační věže Sedlčanska a okolí & 70 let KDS

(24. 9. – 22. 11. 2020)

Historie triangulačních věží je spjata s přesným geodetickým měřením a mapováním území Československa. K tomu sloužily trigonometrické body opatřené přesnými geodetickými souřadnicemi. Nad nimi se stavěly věže, které umožnily vyvýšení teodolitu, zaměřovacího přístroje, tak, aby bylo vidět na další body (věže). S příchodem globálních navigačních družicových systémů ztratily věže většinou význam a zanikly. Úvodní slovo k výstavě pronesli ředitel Zeměměřické sekce ZÚ Ing. Petr Dvořáček, ředitel Odboru geodetických základů Ing. Jan Řezníček a Ing. Vladimír Pohorecký, autor turistických průvodců, které inspirovaly vznik výstavy. Výstavu zrealizoval tým pracovníků ZÚ pod vedením Petra Macha. Hudební podkres celé akce zajistil houslista Jiří Schneider.

Výstavu věnovanou triangulačním věžím a jubileu KDS navštívily ještě před vernisáží dvě třídy GaSOŠE Sedlčany.