České dýmky dříve a nyní

(4. března – 24. dubna 2016)

Výstava dává nahlédnout do historie tuzemské výroby dýmek, v jejíž tradici už dnes pokračuje jen jediná česká výrobna – BPK Proseč u Skutče. Jakub Rolčík, prezident pipE-clubu Dýmka.net, nejprve seznámil početné publikum s dávnými dějinami dýmek a Zdeněk Klásek, kurátor výstavy, pak představil vystavené exponáty a jména jejich výrobců – ze starších Antonína Zieglera, firmu Patrná a syn, ze současných např. Pavla Hápa. Jako čestný host se vernisáže zúčastnil člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Karel Schwarzenberg, který coby dar převzal publikaci Tenkrát v Sedlčanech z rukou jejího autora Jaroslava Nádvorníka a sedlčanského starosty Jiřího Buriana. Hudební program zajistilo pozounové trio pod vedením Rostislava Jandy.